SERTİFİKALI İLKYARDIM EĞİTİMLERİ

İlkyardım; Herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalar olarak tanımlanmaktadır.

lkyardımcı ise, ilk yardımın tanımında belirtilen amaç doğrultusunda, hasta/yaralıya tıbbi araç ve gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle, sağlık ekibi gelinceye kadar, ilaçsız uygulamaları yapan, konuyla ilgili sertifikaya sahip kişilerdir.

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 29.07.2015 tarih ve 29429 Sayılı ‘İlkyardım Yönetmeliği ’ kapsamında tüm işyerleri çalışan sayısına göre ilkyardımcı personel bulundurması zorunlu kılınmıştır. Aynı yönetmelik kapsamında;

  • Az tehlikeli sınıfta her 20 çalışan için 1 ilkyardımcı olmalıdır.
  • Tehlikeli sınıfta her 15 çalışana kadar için 1 ilkyardımcı olmalıdır.
  • Çok tehlikeli sınıfta her 10 çalışana kadar 1 ilkyardımcı olmalıdır.


T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş eğitmenlerimizle Sertifikalı ilkyardım eğitimlerimiz ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ve mevcut eğitim takvimini öğrenmek isterseniz lütfen firmamızla bağlantıya geçiniz.

EĞİTİM SÜRESİ

EĞİTİM DETAYI TEORİK PRATİK TOPLAM EĞİTİM GÜNÜ
SERTİFİKALI İLK YARDIM EĞİTİMİ 1 Gün 1 Gün 2 İş Günü (8 Saat)
SINAV ½ Gün ½ Gün 1 İş Günü (8 saat)


BELGELENDİRME

  • Eğitim sonrası yapılan sınav İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenen tarihlerde gerçekleştirilir. Sınav firmamızın eğitim görevlileri tarafından yapılır. Fakat İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri gözetmen olarak sınava katılmaktadır. Sınava katılanlara yazılı ve sözlü sınav uygulanır. 100 puan üzerinden en az 85 puan alan katılımcılar ilkyardımcı sertifikası almaya hak kazanırlar


SERTİFİKA GEÇERLİLİĞİ

  • İlk yardımcı sertifikası 3 yıl geçerlidir ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır